کلام ولایت
پیام رهبر
رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار جمعی از شاعران و استادان زبان و ادب پارسی:
 
راجع به زبان فارسی نگرانم نگذارید زبان فارسی فرسوده و ویران شود
   در شب ولادت با سعادت کریم اهل‌ بیت حضرت امام حسن مجتبی (علیه ‌السلام) مورخ 1398/02/30جمعی از استادان زبان و ادب پارسی و شاعران جوان و پیشکسوت با حضرت آیت ‌الله خامنه ‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدار کردند.
   حضرت آیت الله خامنه ‌ای(مدظله العالی) در این دیدار، حرکت و پیشرفت جریان شعر انقلاب را امیدوارکننده دانستند و گفتند: البته جریان های شعری دیگری نیز وجود دارد اما این جریان شعر انقلاب است که از لحاظ مضمون، نوآوری در مضامین و صیقل‌ یافتگیِ الفاظ پیشرفت بسیار چشمگیری داشته است.
   رهبر انقلاب اسلامی، بیان و پدیده شعر را از معجزات آفرینش خواندند و افزودند: شعر از جنبه‌ ی جمال و زیبایی برخوردار است و این امتیاز، شعر را به یک رسانه اثرگذار و مسئولیت‌ آور تبدیل می‌کند که باید این تعهد را در خدمت جریان روشنگری و هدایت قرار داد.
   ایشان با اشاره به یک مغالطه ناشیانه که شعر را به «شعر هنری» و «شعر متعهد» تقسیم می‌ کند و می ‌کوشد با شعار قلمداد کردن شعر متعهد، از آن ارزش‌ زدایی کند، خاطرنشان کردند:اشعار بزرگان و قله‌ های شعر فارسی همچون حافظ، سعدی، فردوسی و مولوی آکنده از اخلاق، تعلیم، تعهد، حکمت، عرفان، معنویت و اسلام ناب است، بنابراین تفکیک جنبه هنری و زیبا شناختی شعر از جنبه رسالت و تعهد آن، مغالطه ‌ای واضح و ناشی از غفلت یا کم‌ سوادی است.
   حضرت آیت الله خامنه ‌ای(مدظله العالی) قرار دادن شعر در خدمت معارف توحیدی، فضائل اهل‌ بیت علیهم‌ السلام، انقلاب و حوادث مهم کشور و مسائل گوناگون دنیای اسلام را موجب اعتلاء شعر دانستند و افزودند:در اشعار خود زیبایی‌ های رفتاری ملت همانند حماسه زیبا و پر شکوه حضور فداکارانه مردم در کمک‌ رسانی به سیل ‌زدگان را به تصویر بکشید، زیرا این کار، شعر شما را به پرچم هویت ملت تبدیل می ‌کند.
   ایشان تأکید کردند: حفظ هویت ملت بسیار مهم است، چرا که ملتی که هویت خود را گم کند، در مشت بیگانگان آب می‌ شود و از بین می‌ رود.
   حضرت آیت الله خامنه ‌ای(مدظله العالی) در بخش دیگری از سخنانشان، در خصوص زبان فارسی ابراز نگرانی کردند و گفتند: من راجع به زبان فارسی حقیقتاً نگرانم زیرا در جریان عمومی، زبان فارسی در حال فرسایش است.
   رهبر انقلاب اسلامی افزودند: من از صدا و سیما گله ‌مندم، به دلیل این که به جای ترویج زبان صحیح و معیار و زبان صیقل‌ خورده و درست، گاهی زبان بی‌ هویت و تعابیر غلط و بدتر از همه تعابیر خارجی را ترویج می ‌کند. انتشار فلان لغت فرنگی یک مترجم یا نویسنده از تلویزیون، موجب عمومی شدن آن لغت و آلوده شدن زبان به زوائد مضرّ می‌ شود.
   ایشان با تقبیح استفاده فراوان از لغات بیگانه در رسانه ‌ها، خطاب به مسئولان تأکید کردند: نگذارید زبان فارسی دچار فرسودگی و ویرانی شود.
   حضرت آیت الله خامنه ‌ای(مدظله العالی) همچنین از ولنگاری زبانی و ساخت لفظی بسیار نازل برخی ترانه‌ ها و پخش آنها از صدا و سیما در سریال ها نیز انتقاد کردند و گفتند: زبان فارسی قرن های متمادی است که عمدتاً بوسیله شاعران بزرگ حفظ شده و این گونه سالم و فصیح به دست ما رسیده است، بنابراین ما باید حرمت زبان را حفظ کنیم و اجازه نداریم با بی ‌مبالاتی آن را به دست فلان ترانه‌ سرای بی ‌هنر بدهیم که الفاظ را خراب کند و بعد نیز با پول بیت‌ المال در صدا و سیما و دستگاه های دولتی و غیر دولتی پخش شود.
   در این دیدار ۲۹ تن از شاعران جوان و پیشکسوت اشعار خود را در حضور رهبر انقلاب اسلامی قرائت کردند.
   پیش از نماز مغرب و عشاء نیز تعدادی از شاعران از نزدیک با رهبر انقلاب اسلامی دیدار و گفت ‌و گو و آثار خود را به ایشان تقدیم کردند.

پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری