پربیننده ترین اخبار
همایش
معرفی دومین همایش ملی روش‌های تحلیل اطلاعات دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی

   بی‎شک ارتقای جایگاه علم در تحلیل اطلاعاتی مستلزم افزایش میزان آگاهی از دیدگاه‎ها و دلایل در روابط بین‎الملل، ارزیابی روش‎های تحلیل اطلاعات، به‌لحاظ صحت و اعتمادپذیری و اصلاح نظام نیروی انسانی برای ترغیب استفاده از روش‎های تحلیلی منسجم‎تر و دقیق‎تر می‎باشد. تحلیلگران اطلاعاتی بیش از آن که به جنبه‎های علمی تحلیل و روش‎های موجود تمرکز کنند، بر هنر تحلیل متمرکز شده‌اند که مجموعه‎ای از مهارت‎های ذاتی و حرفه‎ای و دانشی تحلیلگر، به‌صورت‌توأمان برای استخراج از حجم اطلاعات موجود است.
   تحلیل اطلاعاتی با تحلیل‌های مراکز دانشگاهی متفاوت است؛ محقق دانشگاهی، تنها با اعتماد به صحت روش‎های جمع‎آوری داده‎های موردنیاز و نیز صحت داده‎های خود، به تحلیل می‌پردازد و با مشکلات دستگاه‌های اطلاعاتی و در رأس آنها، پنهانکاریِ آمیخته با انکار و فریب، روبه‌رو نیست، اما تحلیلگر اطلاعاتی با مشکلات متعددی مواجه است؛ بنابراین، اهمیت روش‎های تحلیل اطلاعاتی و ضرورت پژوهش‌های عمیق درباره آنها دوچندان است.
   کشورهای جهان در دهه‌های اخیر، وضعیت بسیارمتفاوتی ازنظر ثبات و بی‌ثباتی دارند. در برخی کشورها، نارضایتی‌های مردم در قالب اعتراضات خیابانی، نه، به آشوب و اغتشاش، بلکه به بحران تبدیل و پایه‌های حکومتی آن کشورها متزلزل می‌شود. اما در کشورهای دیگر، چنین‌اعتراضاتی با شیوه‌های کاملاًمسالمت‌آمیز و بدون خشونت حل‌وفصل می‌شود. چنین اختلاف فاحشی در نحوه بیان اعتراض و روش برخورد با آن در کشورهای مختلف، پژوهشگران استراتژیک و مؤسسات پژوهشی دنیا را بر آن داشته است تا تحلیل‌های پیشین خود را به سمت تحلیل‌های مؤثر و کارآمد درباره بحران‌های ایجادشده با اعتراضات مردمی و نیز علل و ریشه‌های بی‌ثباتی در کشورها هدایت کنند و به‌طورمداوم روش‌های جدید تحلیل اطلاعات را باتوجه‌به تغییرات سریع رفتارهای جوامع، رصد، به‌روز و اجرایی کنند؛ زیرا وظیفه اساسی آنها، برآورد ریسک وقوع بحران‌های اجتماعی در جهان و ارائه آن به سیاستگذاران و تصمیم‌گیران است. بنابراین، مطالعه و پژوهش درباره روش‌های تحلیل اطلاعات، همچنان ضرورت دارد و لازم است تا همپای دیگرتغییرات سریع جامعه و جهان به‌پیش برود.
   برهمین‌بنیاد، دبیرخانه دایمی همایش، با توجه به تغییرات سریع رفتارهای جمعی و ضرورت مطالعه روش‌های نوین تحلیل اطلاعات، و همچنین ظهور نگرش‌های نو درباره رویارویی با پدیده‌های اجتماعی مؤثر در جوامع، تصمیم گرفت دومین همایش ملی روش‌های تحلیل اطلاعات را با رویکرد ثبات و بی‌ثباتی در مردادماه 1398 برگزار کند
اهداف همایش
1. دستیابی به آخرین فناوری‌ها و روش‌های نوین تحلیلی و انتقال آن به جامعه اطلاعاتی؛
2. آشنا نمودن کارشناسان عرصه‌های مربوط، با روش‌شناسی تحلیل اطلاعات؛
3. گردهم‌ آوردن جامعه معرفتی در حوزه تحلیل اطلاعات و ایجاد ارتباط میان تحلیلگران کشور؛
4. کاربست روش‌های تحلیلی در فعالیت اطلاعاتی به‌صورت‌عملی.
   حامیان علمی و مشارکت‎کنند‌گان در همایش دانشگاهها، پژوهشگاهها و مراکز معتبر حوزه تحلیل و تصمیم سازی در کشور هستند که از طریق تالیف مقالات تخصصی و برگزاری نشست های علمی در طول یک سال گذشته به تبیین اهداف همایش پرداخته اند. 
محورهای همایش
1- روش‌های تحلیل رفتارهای جمعی (آشوب، اغتشاش، شورش، اعتراضات، تجمعات، تحصن و ...)
2- روش‌های تحلیل محیط‌ امنیتی (اقتصادی، سیاسی و حقوقی،زیست محیطی، نظامی، فناورانه، فرهنگی و اجتماعی)
3- روش‌های تحلیل کنشگران سیاسی اجتماعی (رهبران، احزاب، رسانه‎ها و ...)
4- روش‌های تحلیل منازعات و  بحران‌های منطقه‎ای و بین‌المللی
   این همایش به بازتاب اندیشه‎ورزی نویسندگان و پژوهشگران پرداخته است. به‌لطف خداوند و تأییدات حضرت ولی عصر(عج)، دبیرخانه دایمی همایش در دانشگاه اطلاعات و امنیت ملی، بر آن است تا با تلاش‌های مستمر و برگزاری همایش‌های دوسالانه، نتایج پژوهش‌های غنی، متنوع و به‌روز را در اختیار مدیران، كارشناسان، پژوهشگران و دانشجویان کشور قرار دهد.

 
دبیرخانه همایش